Bize Ulaşın

SEO (Arama motoru optimizasyonu)

Türkçe ve İngilizce'de kısaca SEO olarak ifade edilmekte olan bu işlem, arama motoru optimizasyonları anlamını taşımaktadır. Arama motorlarında, arama sonuçlarını kullanıcılara en iyi şekilde sunabilmek için belirli bir algoritma yapısı kullanılmaktadır. Belirlenen bu algoritmaları en iyi uygulayan internet siteleri üst sıralarda kullanıcılara sunulmaktadır. Günümüzde internet kullanımı artması ile birlikte artık kullanıcılar tarafından en çok önemsenen faktörlerden biri olmuştur.

İnternet sitelerini daha üst sıralara taşımak adına uygulanan işlemler site içi ve site dışı olarak iki alana ayrılmaktadır. Web siteleri bu iki alanda arama motorlarının kalite yönergeleri doğrultusunda başarıya ulaşmaları sonucunda arama sonuçlarında iyi yerlere sahip olacaktır.

Peki, nedir bunlar?

Site içi SEO

Site içi SEO olarak adlandırılan bu işlem, sitenizin içerisinde ki düzenlemelerin arama motorları gözündeki uyumluluğu anlamına gelmektedir. Arama motorları yayın yapan sitelerin tümünde kullanıcısını düşünmesini istemektedir. Bu yüzden sitenizin dizaynı ve içeriklerinizin kalitesi mutlaka kullanıcı dostu olması gerekmektedir.

Ayrıca web sitenizden birden fazla sayfa bulunuyorsa ve bu sayfalarıda arama motorlarında farklı kelimelerde üst sıralara çıkarmak istiyorsanız site içi SEO konusuna çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Site içi seo işlemi nasıl yapılmalıdır?

Site içi seo işlemi yaparken, tamamı ile kullanıcı odaklı çalışmanız gerekmektedir. Kullanıcıların hoşuna gitmeyecek şekilde dizayn ve diğer tüm işlemleri gerçekleştirirseniz kötü sonuçlar almanıza neden olabilir. Bir çok seo uzmanı ve internet sitesi sahibi bu konuda doğru olan işlemleri maalesef ki kabullenememiştir. Arama motorları için yapılan bir çok işlem kullanıcılar tarafından sevilmeyebilir. Bu neden ile arama motorları beni sevsin derken asıl hedef kullanıcıyı kayıp etmiş olursunuz. Böyle olduğunda arama motorları zaten sizi sevmeyecektir. Bu neden ile SEO işlemleri boyunca en önemli kuralımız tamamı ile kullanıcı odaklı işlemler üzerinden gidilmesidir. Kullanıcıların site üzerinde rahat bir şekilde dolaşabilmesi ve sayfalarda kalıcı olması sizin sıralamada ki yerinizi belirleyecek en önemli faktörlerden biridir.

  • Başlıca site içi seo kuralları
  • Yüksek kaliteli ve kullanıcı dostu içerik
  • İnternet sitenizin hızlı erişilebilir olması
  • Başlık ve anahtar kelimelerin doğru kullanılması
  • Doğru stratejiler ile belirlenmiş anahtar kelimeler
  • Arama motorlarına uygun oluşturulmuş URL yapıları
  • Özgün görseller ve yüksek kalite kalite görseller
  • Hedef kitlenize ifade eden ve kullanılabilir dizayn
  • Sitenizin tüm cihazlara uyumlu olması (responsive)
  • Alt başlıkların doğru kullanımı

Yukarıda belirtilen maddeler site içi seo işlemlerinde en sık yapılan hatalar ve en önemli olan faktörlerdir. Bunların yanı sıra site içi seo işleminde maddelere ekleyebileceğimiz bir çok kural vardır

Site dışı SEO

Birden fazla strateji ile site dışı seo çalışmaları yapılabilmektedir. Bunlar arasında seo uzmanları tarafından bilinen ve yapılan çalışmalarda göz önünde bulundurulan etken "yüksek sayıda kaliteli backlink" sahibi olunmasıdır. Unutmadan söyleyelim backlink, bir internet sitesinin başka bir internet sitesine verdiği bağlantı(link)dır.  Bu verilen bağlantıların kendiliğinden oluşması arama motorları gözünde çok değerlidir. Bu yüzden ücretli alacağınız bağlantılara Google seo konusunda maalesef sıcak bakmamaktadır. İnternet sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, bu linklerin kullanıcılar tarafından kendiliğinden oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Bunu sağlamak için kullanıcılarınızın ilgisini çekeceği internet sitesi, içerikler ve görseller sunmanız gerekiyor. Tüm bunlardan sonra kullanıcılar sizi sosyal medya hesaplarında ve sitelerinde paylaşarak diğer kullanıcılara önerebilirler. Aynı zamanda site dışı seo konusunda sosyal medya çok etkili bir hale gelmiştir. Bu yüzden ihmal etmeden sosyal medya hesaplarınızı sık sık kullanmanızı tavsiye ederiz.


İnternet sitemizde sizin için hazırlamış olduğumuz hizmetlerimiz ve diğer konular hakkında bilgiler yetersizse bize 0 (282) 650 60 85 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Bazı hizmetlerimizde ücretler sabit değildir, bu yüzden bize ulaşarak teklif almanız gerekmektedir.