BLOG YAZILARI

iPhone 7’den Öncesi ve Sonrası

Tasarımın gücü

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de merakla beklenen Apple ‘ın yeni ürünü olan iPhone 7, sonunda tüketiciyle buluştu. Bu yazımızda iPhone 7′ ye en yakın modeller olan iPhone 6s ve iPhone 6 arasındaki farklılıklardan bahsedeceğiz.

Cihazın tasarım konseptine baktığımız da dizaynı olarak iPhone 6s’den göze hoş gelen bir kaç önemli dokunuştan bahsetmek mümkün. Örneğin 6s kasasının arkasında birbirine paralel olarak duran anten çizgileri iPhone 7 de cihazın üst kısmında konumlandırılmış ve kamufule diyebileceğimiz bir teknikle saklanmıştır. Cihazın arka kapak alanında daha sade göze hoş gelen bir dizayn elde edilmiştir.

Bir diğer önemli değişiklik ise 6s modelinde olan 3.5 mm kulaklık girişlerinin ıphone 7 de tarihe karışması. Yeni modelde kullanıcılar,kablosuz kulaklık yada lightning girişli bir kulaklık kullanmak zorundadırlar. Çoğu tüketicinin yanılgıya düştüğü  konu ise kutularda ‘kablosuz kulaklığın’mevcut olduğu  zannedilmesidir.

Tabi ki  Apple’ın bu konuda  çok bonkör olması ve bize o kulaklıkları hediye etmesi hepimizi memnun edicek bir hareket olurdu ancak bu ne yazık ki mümkün değil. Airpods adı verilen bu kulaklığın satış fiyatı günümüz itibari ile 747.84 TL.

Ses konusunda da önemli değişikliler yapan Apple yeni cihazda setreo hoparlör teknolojisi kullanmıştır böylece kullanıcılar gerek video izlerken gerekse oyun oynarken daha iyi bir ses kalitesi yaşayacaklardır

Iphone 7’yi 6s den ayıran bir başka önemli özelliğe değinmek gerekirse oda dayanıklılık özelliğidir. Global bir sertifika olan ip67 sertifikasına sahip ıphone 7, kullanıcılara toza ve suya karşı dayanıklı  bir ürün garantisi sunmaktadır. Bu sertifika cihaza 1.5 metre suyun altında takriben 30 dakikalık bir dayanıklılık garantisi sunuyor. Ürün tasarımında bahsedebileceğimiz son değişiklik Taptic Engine. Bu değişiklik sayesinde kullanıcının fiziksel home butonunda ki yetkisi artmaktadır.

iphone 7

iphone 7

Ekran istenileni vermedi !

Ekrandan bahsetmek gerekirse Amoled ekran teknolojisi başka bahara kaldı. Özellikleri itibariyle 6s e çok benzeyen ıphone 7, tıpkı 6s deki gibi 4.7 inç ve 750 x 1334 çözünürlük özelliklerini bu telefonda da devam ettiriyor.

3D Touch teknolojisi ile  IPS LCD panel kullanan Iphone 7, 6s ten farklı olarak  Wide Color Gamut ile daha parlak ekran kullanımı sunuyor. Bu teknoloji ile kullanıcıların daha geniş renk aralığından faydalanmaları mümkün.

iphone7 donanim

iphone7 donanim

iPhone 7 Donanım çok  daha önde

Iphone 7 ile 6s arasındaki performans farkı ciddi derecede göze çarpıyor.  Apple A10 Fusion adlı 4  çekirdekli işlemci kullanan Iphone 7, Apple A9 işlemci kullanan 6s den çok daha güçlü bir cihaz olarak kendini kanıtlıyor.

Ürün tanıtımda açıklanan rakamlara göre Apple A10 Fusion, A9 işlemcisi karşısında işlem performansı olarak %40, grafik performansı olarak da %50 daha hızlı.

Depolama seçeneklerinde de değikliğe giden Apple bizce en doğru kararlardan bir tanesini de yeni cihazlarda 16 gb hafızayı kullanmayarak yaptı . Artık yeni nesi iphonelarda 16 gb hafızayı görmeyeceğiz dersek yanılmış olmayız.Yeni modeller 32 ,128 ve 256 gb olarak üretilecek. Ancak 256 gb olan seçenek sadece JetBlack renk seçeneğinde mevcut olacak.

iphone7 kamera

iphone7 kamera

Kamera her zaman ki gibi çok  başarılı

Diğer cihazda olduğu gibi gene 12 MP kamerayla gelen iphone 7, bu kez 6s ten farklı olarak OIS teknolojisi ile donanmış halde kullanıcıya sunuluyor. Bu teknoloji ile cihaz titreşimlerden arınmış fotoğraf ve videolar çekebilmekte ve tüketiciye daha net bir görüntü kalitesi sağlamaktadır.

Bununla birlikte f/1.8 diyaframa sahip olan kamera da Quad LED flaş teknolojisi size karanlık ortamlarda çok net fotoğraflar çekme imkanı da sunuyor. Ön kamerada ise 7 MP tercihi bu sefer kullanıcıyı daha memnun edicek gibi duruyor.HDR ve panaromik çekim özellikleri ile fark yaratan cihaz   f/2.2 diyafram aralığı ile de adından söz ettirecek durumda.

iphone7 batarya

iphone7 batarya

Batarya tartışmaya açık

Neden tartışmaya açık? Çünkü ürün lansmanı yapılırken pil ömrü  net rakamlar olarak dile getirilmedi, yani mAh değeri olarak bir rakam yetkililer tarafından açıklanmadı. Sadece Iphone 7 nin 6s den 2 saat daha uzun bir bil ömrüne sahip olduğundan bahsedildi.

O yüzden batarya konusundaki takdir tamamiyle siz kullanıcılara ait. Bununla birlikte iphone 7 bataryası ile 14 saat Wi-Fi gezinme ve 40 saat kulaklıkla konuşma performansının da yetkililer tarafından açıklanan rakamlar olduğunu söylemekte fayda var.

12 Kasım 2016 132 okunma
Eray YETİŞTİREN

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Lifebox ile Türkcell Akıllı Deposunu Yeniledi!

Türkcell Akıllı Depo İ mini Değiştirdi “ Lifebox “ Toplamda 3,2 milyon kullanıcı ı ile Türkiye’de tercih edilen ve Türkcell tarafından geliştirilen Akıllı Depo i mini Lifebox...

YORUM YAP

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.