İçerik Pazarlama Tarihçesi

Anasayfa / Yazılar / İçerik Pazarlama Tarihçesi

İçerik pazarlaması son günlerde herkes tarafından sıkça duyulan bir tabir. İçerik pazarlama stratejileri kullanıcılara göre farklılık göstermektedir. Her firma kendi stratejisi üzerinden müşterilerine daha da yakın hizmetler sunmak ve merak uyandırmak çabasındadır. Peki bu içerik pazarlaması nasıl ortaya çıktı, kaynağı nedir ve nasıl gelişim göstererek bu günlere gelmiştir, bu yazımızda içerik pazarlaması ilgili kafanıza takılan sorulara cevap bulabileceksiniz.

İçerik pazarlamasının son günlerde bu kadar çok merak edilen ve araştırılan bir konu olmasındaki temel neden, hiç şüphe yok ki konuyla ilgili olumlu geri dönüşlerin sayısının fazlalığıdır. Reklamın pazarlama konusundaki gücü tartışmasız bir gerçek. Fakat son dönemlerde reklamlardaki sıradanlık ve sık tekrar edilebilir olmasından dolayı tüketiciler arasında bir bıkkınlık söz konusu. Hal böyle olunca da kişilerin reklamlara olan duyarlılığı ve merakı her geçen gün kaybolmakta.  Son dönemlerde reklamlardaki bu kan kaybı içerik pazarlamasını daha değerli kılsa da esasında içerik pazarlaması çok eskilere dayanan bir yöntemdir. Günümüz teknolojisi ile harmanlandığı için bugün değerini kat kat arttırmıştır.

İnanması güç ama içerik pazarlamasının temelleri ilk olarak 1895 yıllarına kadar uzanmaktadır. Eski bir traktör üreticisi olan John Deere, dünyada ki ilk müşteri dergisini basarak adını ilkler tarihine yazdırmayı başarmıştır. Dergi içerik olarak çiftçilere teknolojik yenilikler ve tarım tekniklerini anlatmaktaydı. Şimdi sıkı durun! Bu dergi hala yaklaşık 40 ülkede 12 farklı dilde 1,5 milyon okuyucuya ulaşmaktadır.

Bir başka örnek ise sürücüleri yakından ilgilendiren bir format olarak karşımıza çıkıyor. Dikkat edileceği gibi o yıllarda dahi, içerik pazarlaması müşteriyi itmek değil, çekmek için planlanan uygulamalar olarak göze çarpıyor. Günümüzde hala restoran ve oteller konusunda önemli bir rehber kabul edilen Michelin Rehberi, tüm dünya tarafından bilinen ünlü lastik üreticisi Michelin tarafından sürücülere konaklama ve yol gösterme konusunda bilgi vermek amacıyla tasarlanmıştır.

1900’lere gelindiğinde ise teknoloji yavaş yavaş kendini göstermeye başladı ve elektronik iletişim kanalları kitlelere ulaşılmaya başlandı. Tarihler 1922’ yi gösterdiğinde Amerika’nın en büyük alışveriş mağazalarından biri olan Sears ‘’ World’s Largest Store’’ adlı radyo programını yayımladı. Bu program neticesi itibariyle amacına ulaştı ve çiftçilere yönelik bilgiler vererek daha fazla müşteri potansiyeline ulaşıldı.

1930’ lu yılların başlarında ise gene radyo ön plandaydı. P&G adlı bir firma sattığı ürünler için kısa süreli radyo programları oluşturmaya başladı. Böylelikle zahmetsiz bir şekilde tek seferde yüzlerce kişiye aynı anda ürün tanıtımı yapabilmektelerdi. Bu faaliyetleri ile literatüre ‘’ Soap Opera’’ yani  ‘’ Sabun Operası-Pembe Dizi’’ terimini kazandırdı.

Günümüz tarihine en yakın faaliyet ise bir dünya devi olan BMW’den gelmişti. BMW internetin de yaygınlaşması ile çok stratejik bir hamle ile satışlarını son derece arttırmıştı. Sadece internette yayınlanan ve farklı modellerin performanslarını göstermek için çekilen ‘’ The Hire’’ adlı  8 kısa film hazırlandı. Bu filmlerde dönemin ünlü yıldızı Cliwe Owen rol almıştı. Daha sonrasında ise dünyanın farklı yerlerinde birçok başarılı yönetmen ile filmlerin tekrarları çekildi ve tüm dünya da büyük etki yarattı.

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için, Hemen Arayın! (0282) 650 60 85

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
Top