BLOG YAZILARI

İçerik Editörü

İçerik Editörü Olmak

İçerik editörlüğü, herkesin kullanabileceği cümleleri, düzgün ifade ile sunan, teknoloji ilerledikçe her şey değiştiği için bu alanda da bazı yeni meslekler ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de şüphesiz içerik editörlüğüdür. Yeni yeni yaşamımızda kendisine bir yer bulduğu için çoğu kişinin bu meslek hakkında pek bir bilgisi mevcut değildir. Bundan dolayı iş ilanlarında bu tarz bir işle karşılaşan insanlar acaba içerik editörlüğü ne demek diye merak içerisine girmektedirler.

Artık yaşadığımız çağda her şey internet üzerinden online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için bu platforma da istihdam sağlanması son derece önemli olan konulardandır. Gerçek pazardan sanal pazara aktarılmış olan ticaret dünyası, pek çok e-ticaret sitesi, ya da dolaylı yoldan ticari bir isteğe girmiş olan web siteleri kurulmuştur.

Bu tarz web sitelerinin, yalnızca kurulup bırakılması, web site sahibine herhangi bir gelir getirmeyeceği için bu yönde birçok yapılması gereken işlemler vardır. Örneğin, web sitesindeki içeriğin sunumunun etkili olması karşıdaki müşteriyi etkilemesi alışveriş için elzem olan konudur.

Bu yüzden özgün ve kaliteli olan içeriğin web siteleri ile hedef kitle için ne kadar önemli bir husus olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun farkında olan yetkililer ise “kaliteli içerik” adına günden güne yatırımlarını arttırmaktadırlar.

İçerik editörü olmak için, sürekli araştırıp bir şeyler okuyarak kendini geliştirmeyi seven ve bu durumdan sıkılmayan, hayal dünyası derin, her türlü konuya az çok hakim olmak için çaba sarf eden kişiler için bu meslek alanı gayet uygundur denilebilir. Çünkü, çoğu insan sürekli aynı şeyi araştırmak istemez. Okumaktan keyif almayabilir.

Bu yüzden bu meslek dalında sabırlı olmak, diğer herkesten farklı düşünüyor olabilmek içerik editörlerini diğer insanlardan ayıran en belirgin özelliklerden olmaktadır. Eğer sizler de bu özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız içerik editörlüğü belki de sizin için biçilmiş bir kaftandır.

İçerik Nedir?

İçerik, herhangi bir web sayfasının, reklam panosunun, bankadan gelen bir mesajın, bir kitaptaki paragrafın, sosyal medyada sürekli önümüze çıkan bir ürün açıklamasının, alınan bir eşyanın kullanım kılavuzunun kısacası aklınıza gelebilecek her şeyin barındırdığı nesnelerin bütünü anlamına gelmektedir. Aslında içerik sadece metin anlamına gelmez. Gördüğümüz ya da duyduğumuz bütün ögeler, ifadeler; kısacası bir bütünün parçalarını meydana getirmiş olan her şey içerik diye nitelendirilir.

İçerik editörlerinin, kod yazmak ya da koddan anlamak gibi özellikte olmaları mecburi değildir. Fakat eğer, kod yazabilme gibi bir yeteneği varsa elbette bu durum yazara ayrı bir avantaj sağlayacaktır.

Ama dediğimiz gibi, hiçbir şekilde kod yazmayı bilmiyorsa fakat işini sevip, bu konuda elinden geleni yapıyor ve ortaya da gayet başarılı sonuçlar çıkarıyorsa, bu durum onun için hiçbir zaman olumsuz bir durum oluşturmayacaktır.

İçerik Editörünün Amacı Nedir?

İçerik Editörünün tek amacı, hedef kitleye ulaştırmak istediği içeriği son derece titiz ve kaliteli bir şekilde hazırlayarak, karşıdaki insanı harekete geçirmektir. Yani oluşturduğu içerik sayesinde bir kişi bilgi sahibi olmalı ya da bir ürün tanıtımı yapılıyor ise, alıcı bu tanıtımı okuduktan sonra evet ben bu ürüne sahip olmalıyım demelidir.

Bu yüzden içerik net, sade ve akıcı bir üslup ile oluşturulmalıdır. Dil ve imla kurallarına uyulmalıdır.

02 Kasım 2016 151 okunma
Eray YETİŞTİREN

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Makale Özgünlük Kontrolü

Makaleleriniz özgün mü Arama motorları içerik konu unda artık çok katı, özellikle Google aramalarda artık kaliteli ve güncel içerikler üreten internet itelerini ü t ıralara...

Seo Makale

Seo Makale ile ü t ıralara! Seo makale, arama motorlarına uygun olarak üretilmiş içeriklere denir Bir ürün veya hizmetiniz ile ilgili internet ite i açtınız Hedef kitlenizin izi...

Makale Hizmeti

Makale Nedir Makale, yazılan konuda uzmanlaşmış olan ve konu hakkında bilgi aktarıcı yazılar unan bilgi dolu metinlere denir Makale hizmeti ağlayan firmalara i e içerik üretici denir...

YORUM YAP

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.