BLOG YAZILARI

Editörlük Nedir?

Günümüzün popüler mesleği editörlük

Editörlük kelimesini tv’lerden oldukça çok duymaktayız ama anlamı tam olarak nedir? Ne gibi işlerle meşgul olur? Sorularına tatmin edici cevaplar verememekteyiz. Editör denilen kavram TV program editörlüğü ve basılı medya editörlüğü olarak sınıflandırılmaktadır.

TV editörü programın tüm aşamalarını denetleyen hazırlayan yayına hazırda bulunduran elbette yayın halinde yönlendirmeler yapan kişilerden oluşmaktadır. Diğeri de basılı medya editörü denilen kitap baskılarını hazırlayan planını yapan piyasaya sürülmesine hazır hale getiren kişidir.

İçerik editörü

İçerik editörü en basit haliyle sizler tarafından bu yazıların okunduğu kişi olan benim. Yani içerik editörü kendisine verilen bir konu hakkın da belli bir kelime sayısını doldurmak şartı ile konuya ilişkin makaleler yazan kişidir. İçerik editörleri bilhassa interneti yoğun olarak kullanırlar. Sanmayın ki içerik editörü olmak demek her şeyi biliyor olmak demektir. Genel kültürünüz azsa bile içerik editörü olma fırsatını veren internette ki makale hizmeti sağlayan sitelerde metin editörlüğü de denilen içerik editörlüğü yapabilirsiniz. İşte size genel kültürünüzü geliştirmede büyük fırsat.

Editörlük nedir?

Peki, metin editörlüğü olmak için öncelikle ne yapılmalı? Önce kendinize bir konu belirleyin ve bu konu hakkın da internetten bir araştırma yapın öğrendiğiniz bilgileri derleyip toparlayın ve giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan bir kompozisyon yazın. Kompozisyonunuz da anahtar kelimeler belirleyin mesela ” oğlan çocuklarını mutlu yetiştirmenin sırları ” adlı metninizin anahtar kelimesi ” mutlu oğlan ” olsun bu anahtar kelimeyi kompozisyonunuzun giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan paragraflarında cümlelerinizle bağlantılı olarak kullanın ve anahtar kelimeleri koyu renkle işaretleyin. Bitti! İşte bu kadar basit!

Şimdi geriye kalan tabi eğer metin editörlüğü yapmak istiyorsanız metin editörlüğü yapma fırsatını veren sitelere kayıt yaptırmak ve deneme makalesi yazmak. Firmamızda bu nokta da üstün kalite ile verdiği hizmetle okurlarına ve editörlerine son derece önemli bir meşguliyet alanı sunmaktadır.

Web sitesi içerik editörü

Gelelim web sitesi editörüne web sitesi editörüne blog yazarı da diyebiliriz. Blog yazarları her gün her gün blog yazmazlar. Belki vardır yazanlar da ama burada ki püf nokta blogunu takip eden yazarın okurlarına yeni yazılarından giden e-posta bildirimleri bu durumun sık sık yaşanmasından kaynaklı verilmesi muhtemel rahatsızlıktan uzak durmaktır. Blog yazarlarını köşe yazarları gibi de düşünebilirsiniz. Blog yazarları her hafta bir blog yazısı yayınlayarak hem okurlarına verecekleri bilgilerle onlara faydalı olma amacı güderler hem de blog sayfalarından çeşitli şekillerde para kazanırlar.

Blog sayfası açmak bir alanda uzmanlaşmayı gerektirir bir nevi. Çünkü bir blog yazarının yazmakta olduğu yazılar gerçek bilgiler içermeli yanlış yönlendirmelerde bulunmamalıdır. Tıpkı firmamızın okurlarına verdiği hizmet gibi ödünsüz çalışma stratejisi ile işine yoğunlaşmalıdır. Ki böylece blog yazarı medya da takip edilen bir yazar olsun. Web sitesi editörü olmak aslında çok kolaydır. Açarsınız bir blog sayfası dilerseniz ücretli dilerseniz ücretsiz ( google blogger, ancak ücretli olanı söyleyemeyeceğim…) yazarsınız yazılarınızı; yazarsınız da ne yazarsınız? İşte işin önemli hususu bu noktada kendini gösteriyor. Daha öncede dediğim gibi uzmanlık alanınız nedir? İlk olarak bunun cevabını verin kendinize veya uzmanlaşmak istediğiniz bir alan belirleyin bu alanda araştırmalar yapın okuyun bilgiler edinin ve edindiğiniz bilgileri kaleme dökün ve yayınlayın…

Gerek içerik editörü gerekse web sitesi içerik editörü olun fark etmez bu iki işin ortak noktası yazılarınızı bir profesyonel gibi yazıyor olmanızdan geçer. Firmamızın sağladığı kaliteli hizmet ile sizde genel kültürünüzü geliştirin! Sizler de internet siteniz için editörlük hizmetleri arıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizde EditorX içerik ajansı aracılığı ile yazarlık ve editörlük yapmak istiyorsanız hemen bize iletişim sayfasından bilgilerinizi gönderin size dönüş yapalım.

31 Ekim 2016 173 okunma
Eray YETİŞTİREN

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

Makale Özgünlük Kontrolü

Makaleleriniz özgün mü Arama motorları içerik konu unda artık çok katı, özellikle Google aramalarda artık kaliteli ve güncel içerikler üreten internet itelerini ü t ıralara...

Seo Makale

Seo Makale ile ü t ıralara! Seo makale, arama motorlarına uygun olarak üretilmiş içeriklere denir Bir ürün veya hizmetiniz ile ilgili internet ite i açtınız Hedef kitlenizin izi...

Makale Hizmeti

Makale Nedir Makale, yazılan konuda uzmanlaşmış olan ve konu hakkında bilgi aktarıcı yazılar unan bilgi dolu metinlere denir Makale hizmeti ağlayan firmalara i e içerik üretici denir...

YORUM YAP

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.