Backlink

Backlink Nedir?

Arama motoru optimizasyon işlemlerinde içerik sonrası gelen en hassas konu, sitenizin aldığı dış bağlantılardır. Dış bağlantı birçok yerde backlink terimi ile karşılaşabilirsiniz. İnternet sitenizde teknik ve iç düzenlemeler (içerik dahil) tamamlandıktan sonra, ikinci aşama olarak sitenize verilecek olan referans linkler oldukça fazla önem taşımaktadır. SEO uzmanlarının birçoğu backlink önemini kaybetti dese de yaptığımız araştırma sonuçlarına göre halen en önemli kriterlerden bir tanesidir.

Backlink nasıl veriliyor?

Bağlantıdan bahsettik fakat bu işlem nasıl yapılıyor kısaca bahsedelim. Aslında çok basit, hedeflediğimiz anahtar kelimede, eş anlamlılarında, direk site isminde veya açık URL ile alacağınız linkler size fayda sağlayacaktır. Aşağıda sizin için örnek bir backlink verme kodu bulunuyor.

Nofollow:
<a href=”http://example.com” rel=”nofollow”> Anahtar Kelime </a>

Dofollow:
<a href=”http://example.com”> Anahtar Kelime </a>

Yukarıda bulunan Nofollow ve DoFollow ile ilgili yazımızın devamında örnekleri ile beraber bahsettik.Backlink neden önemli?

Backlink hakkında örnek vermek bu konuyu daha hızlı kavramanıza yardımcı olacak. Bulunduğunuz il de sokak arasında bir tamirci dükkanınızın olduğunu varsayalım. Bulunduğunuz konumdan neredeyse mahalleli hariç kimseler geçmiyor, bu yüzden müşteri kitleniz ancak oradakiler diyebiliriz. Bulunduğunuz konumda birkaç tamir işi geldi. Bu işleri önemseyerek, detaylarıyla tamamen müşterinin memnun olacağı şekilde tamamladınız.

İşini yaptığınız müşteriye bir arkadaşı tamirci lazım olduğunu ve tanıdığı var olup olmadığını sordu. Müşteriyi memnun ettiğiniz için direk aklına gelerek, sizi önerdi. Siz oradan gelen müşteriye de aynı titizliği gösterdiniz ve bu şekilde referanslar artarak işletmenizi büyüttünüz. İşte backlink tamda bu, işletmenizi öneren diğer internet sitelerinden alınan bağlantılardır.

Tekrar örneğimiz üzerinden devam ederek çeşitleri konusunda da kısaca bahsedelim. İki çeşit backlink vardır. Bunlar nofollow ve dofollow linklerdir.
Backlink

Backlink Çeşitleri

NoFollow Backlink Nedir?
Örneğimiz üzerinden gidecek olursak, gittiğiniz müşteride eğer ki işinizi çok iyi yapmasaydınız sadece o kişinin aklında kalarak sizden çok bahsetmeden referans olacaktı. Örneğin “Evet, geçenlerde biri geldi, fakat çokta ilgili değildi. Şu an herhangi bir sorun yok, telefonunu verebilirim.” dediğini var sayalım. Size referans oldu fakat çokta güvenmediğinden bahsetti, nofollow backlink aynı bu mantıkta diğer internet sitelerinden “hoş ama, güvenmiyorum” havası ile verilen bağlantı türüdür.DoFollow Backlink Nedir?

Nofollow backlink için verdiğimiz örneğin tam tersi, müşteri sizden çok memnun kaldı ve sizi şiddetle önerdi. Size referans olduğunu ve bu işi en iyi sizin yapabileceğinizden bahsetti. Bu durum size yeni gelecek olan müşterinin hoşuna giderek güveni arttırdı. Google’da aynı bu şekilde verilen dofollow backlink alındığında sitenize daha fazla güvenmektedir. Süreklilik, strateji ve çeşitlilik olduğu sürece güveni artarak internet sitenizi üst sıralara çıkarma konusunda sizi ödüllendirecektir.


İletişim Bilgileri

Müşteri Merkezi

Editörlük Fiyat Hesaplama Aracı

SEO Backlink Oluştururken Çeşitlilik Neden Önemli

Mantıklı olarak düşündüğümüzde bir internet sitesine sürekli aynı yollar ile bağlantı (backlink) veriliyorsa, bir süre sonra yapılan çalışmalar Google gözünde doğal olarak karşılanmamaktadır. Örneğin, aldığınız backlink çeşidi sadece çıkmak istediğimiz anahtar kelimeden veriliyorsa, bir süre sonra Google’ı rahatsız edecek ve sizi cezalandıracaktır. Bu yüzden nofollow veya dofollow backlink alırken mutlaka çeşitlendirilmesi gerekmektedir.

Peki nasıl?

Alacağımız linkleri aşağıda ki gibi çeşitlendirebiliriz.

  • PDF siteleri üzerinden alınan linkler,
  • Paravan siteler üzerinden alacağımız linkler,
  • Sosyal medya platformlarındaki site paylaşımları,
  • Firma rehberleri,
  • Kaliteli dizin siteleri şeklinde detaylandırabiliriz.

Bu çeşitler hakkında internet sitemizde detaylı makaleler sizin için hazırlanmıştır.

Backlink konusunda tüm bu bahsettiğimiz detaylar ve anlatamayacağımız birçok işlemler ile birlikte eşsiz bir SEO hizmeti sunuyoruz. Oluşturduğumuz backlink paketleri ile, internet sitenize güncel, sürekli, kaliteli ve her çeşitten backlink hizmeti sağlayabiliriz. Tek yapmanız gereken backlink hizmetimiz ile ilgili müşteri temsilcilerimizi 0282 650 60 85 telefon numarasından aramak ve detaylı bilgi almaktır.

Yaptığımız tüm işlemlerde kalıcı backlink garantisi vermekteyiz.

EDİTORX

İçerik Pazarlama Ajansı

Amacımız; üretirken mutlu olmak, ürettiklerimizle mutlu etmek.
+90 282 650 60 85

+90 555 099 85 15

destek@editorx.net

Hızlı Erişim


Aşağıdaki linklerden hizmetlerimiz ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İnternet sitemizde ücretlendirme ile ilgili bilgi yer almamaktadır. Proje, sektör ve hedeflere göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat bilgisi almak için bizi arayın.

İçerik EditörüEditörlük HizmetleriBacklinkE-Ticaret DanışmanlığıSite İçi SEO Optimizasyon


Sosyal Medya

Bizi takip edebilirsiniz.

En güncel pazarlama teknikleri ve stratejileri ile ilgili haber almak için sosyal medyadan bizi takip edin.


WhatsApp WhatsApp Mesaj