BLOG YAZILARI

Anahtar Kelime Yoğunluğu Takıntısından Vazgeçin!

Anahtar Kelime Yoğunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

Anahtar Kelime Nedir?

Öncelik olarak anahtar kelimenin ne olduğundan bahsedelim, internet sitenize girdiğiniz içeriklerin veya sayfaların arama motorları üzerinde var olduğunu kanıtlamaktır. Ürün veya hizmetiniz ile ilgili hazırladığınız makalelerin hedef kitlenize ulaşabilmesi açısından arama motorlarına hangi konudan bahsettiğinizi, hangi kelimeleri algılayacağını ve arama motorlarının sunduğu sonuçlarda içeriğinizi varsayması ve çıkarması için kullanılan kelime veya kelimelere denir.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar Kelime Nasıl Araştırılır?

Arama motorlarına yönelik yapacağınız tüm çalışmaların en can alıcı noktası, anahtar kelime araştırmasıdır. Sektörünüz ile ilgili hedef kitlenizin size ulaşabileceği anahtar kelimeleri doğru bir şekilde analiz etmeniz ve bunların doğrultusun da çalışmalar yapmanız size sektör de ki rakiplerinize göre çok daha hızlı ve sağlıklı sonuçlar yansıtacağına emin olabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması yaparken, sektörünüzde ki hedef kitlenizi iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. İnsanlar sunduğunuz ürünü veya hizmeti arama motorları üzerinden hangi kelimeleri kullanarak arama yapabileceğini iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

stratejiuretin

Anahtar kelime araştırırken, birçok yardımcı yazılım ve programlardan da yardım alabilirsiniz. Unutmayın ki; bu yardımcı programlar bu sonuçları sadece size değil tüm bu konu hakkında araştırma yapan herkese aynı sonuçları sunmaktadır. Bu yüzden kendi stratejinizi oluşturarak anahtar kelimeleri ne şekilde ve nasıl bulacağınızın yolunu bulmanız gerekmektedir. Bu program ve yazılımlar ile sadece aranma hacimlerini ölçebilirsiniz, bu konu hakkında bilgi sahibi olarak hedef kitlenizin ne kadar arama yaptığını da gözlemleyebilirsiniz.

Arama hacimlerin ölçümünde kullandığımız yardımcı Google Adwords, Anahtar Kelime Planlayıcıdır.

anahtar-kelime-planlayici

Anahtar kelime araştırması yaparken en önemli ve işinize yarayacak olan yöntem ise rakiplerinizi incelemektir. Rakiplerinizin sayfalarında paylaştığı makaleler, kategori yazıları gibi içerikleri incelediğinizde onların içerisinden kendinize uygun anahtar kelimeler edinebilirsiniz.

Anahtar kelime analizi ile ilgili oluşturduğumuz detaylı yazıya da göz atmanızı tavsiye ederim.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Arama motorları optimizasyonu üzerine çalışan birçok arkadaşımızın anahtar kelime yoğunluğu konusunda büyük takıntı haline getirmiş olan bir durumdur. Yazdığınız içerikler de zaten arama motorları ne amaçla yazıldığını ve ne konu hakkında yazıldığını gerçekten iyi bir şekilde analiz etmektedir. Bu yüzden yazacağınız makalelerde kesinlikle kelime yoğunluğu olayına takılmanızı tavsiye etmem.

Nedeni çok açık ortada, internet siteleri için içerik üreten birçok kişi çeşitli araçları kullanarak anahtar kelimenin yoğunluğunu kontrol ediyor. Arama motorlarının algoritmalarını incelersek, kullanıcıya en doğru ve kaliteli olan içeriği sunmalara çalışmaya yönelik yapılan algoritmalardır. Yazacağınız makale kullandığınız araçlara uygun olabilir fakat kullanıcıya uygun mu?

anahtar-kelime-takintisi

Kullanıcılarınız yazdığınız makaleleri gerçekten okuyor mu?
Tamamı ile kullanıcı odaklı yazdığınız kelimeler de anahtar kelimenin kaç defa kullanıldığının önemi yoktur. Kullanıcılara en doğal ve yalın kelimeler ile ürün, hizmetinizi veya blog içeriğinizi yazmanız gerekmektedir. Bunun amacı, internet sitenize giren hedef kitlenizin kalıcı olması ve o içerikten gerçekten faydalanmasıdır.

Aslında arama motorları çok zor bir şey istemiyor bizden, kullanıcılara yönelik olun bilgi aktarın ve sevilin diyor. Buda çok normal zaten kullandığınız birçok araca göre ürettiğiniz içerikler bazen sizin spam cezası almanıza bile neden olabilir.

Bu yüzden çok fazla takılmadan içeriklerinizi yazacağınız konuya uygun ve en yalın şekilde içinizden geldiği gibi bilgi aktarıcı yazın. Mutlaka sonuçlarını olumlu olarak alacaksınız.

Bu makalemizi okuyarak aşağıda ki sorularınıza yanıt buldunuz

  • Anahtar Kelime Yoğunluğu Önemi
  • Anahtar Kelime Aracı Faydaları
  • Adwords Kelime Aracı Hakkında Bilgi
  • Google Anahtar Kelime Aracı Sonuçları
  • Anahtar Kelime Ne Olduğu ve Ne İşe Yaradığı

İçerik üretimi hakkında merak ettiklerinizi buradan sorabilirsiniz ve elimizden geldiğince bildiğimiz bilgiler doğrultusun da sizlere bilgi aktarmaya çalışırız.

15 Kasım 2016 197 okunma
YORUM YAP

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.