Bize Ulaşın

Anahtar Kelime Analizinin Önemi

Siteniz için iyi bir SEO çalışması başlatmaya karar verdiniz, çalışmalarınızın en can alıcı noktası anahtar kelime analizi nasıl yapacağınızdır. Anahtar kelimenizi ne kadar iyi analiz ederseniz yaptığınız çalışmalardan o kadar iyi sonuçlar alırsınız. İnternet siteniz için önemli olan aranma hacimleri yüksek kelimeler bulmanız, aranma olmazsa bu anahtar kelimeler size fazlalıktan başka hiç bir şey olmayacak. Anahtar kelime analizi konusunda Google Anahtar Kelime Planlayıcı size oldukça fazla yarar sağlayacaktır. Ayrıca kullanışı oldukça basittir.

Google Anahtar Kelime planlayıcı çoğumuzun bildiği gibi Google Adwords reklamları için kullanılmakta fakat bizim bu analizlerimizde de ücretsiz olarak kullanabileceğimiz harika bir kaynaktır. Bu aracı kullanabilmek için Gmail uzantılı bir e-posta adresiniz olması gerekiyor.

Anahtar kelime analizi

https://adwords.google.com/KeywordPlanner?hl=tr bu adresten giriş yapabilirsiniz. Girdikten sonra karşınıza 3 adet seçenek çıkacak, bu seçeneklerden size uygun olanını seçerek anahtar kelime analizi gerçekleştirebilirsiniz.

Anahtar kelimenizi analiz ederken en çok dikkat etmeniz gereken anahtar kelimenin hacmidir. Dönemsel olarak anahtar kelimelerinizi inceleyebilir ve bunlara göre kendinize göre çalışmalarınızı ayarlayabilirsiniz. Bu kelime analizlerinde size sunulan ortalama aranma hacimlerin dönemlerine dikkat etmeniz gerekir. Size sunulan bu analiz sonucun da dönemleri iyi inceleyerek hedef kitlenizin hangi ay daha sık aramalar yapmış olduğunu görebilirsiniz.

Analiz yaptığınız anahtar kelime ile ilgili google sizlere öneriler sunar, bu öneriler google de aramalarda en çok geçenler diyebiliriz. Bu yüzden anahtar kelime analizi yaparken google önerilerini de kesinlikle göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Hatta anahtar kelimelerimizi bu şekilde seçerek listeler halinde hazırlayıp sonrasın da google kelime planlayıcı üzerinden kontrol ederek stratejiler üretebilirsiniz.

Google Trends

Bir diğer yardım alabileceğimiz araç ise Google Trends, tamamı ile ücretsiz ve herkese açık bir araçtır. Anahtar kelimeler ile ilgili durumları inceleyebilirsiniz. Bazı anahtar kelimeler mevsimsel değişiklikler gösterebiliyor. Bunları da burada detaylı bir şekilde görebilir ve kendi yapacağınız çalışmalara bu yol ile şekil verebilirsiniz.

Tatil anahtar kelimesinde gördüğünüz gibi dönemsel olarak iniş ve çıkışlar mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan " Editörlük Nedir " inceleyebilir görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.


İnternet sitemizde sizin için hazırlamış olduğumuz hizmetlerimiz ve diğer konular hakkında bilgiler yetersizse bize 0 (282) 650 60 85 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Bazı hizmetlerimizde ücretler sabit değildir, bu yüzden bize ulaşarak teklif almanız gerekmektedir.