BLOG YAZILARI

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar Kelime Analizinin Önemi

Siteniz için iyi bir SEO çalışması başlatmaya karar verdiniz, çalışmalarınızın en can alıcı noktası anahtar kelime analizi nasıl yapacağınızdır. Anahtar kelimenizi ne kadar iyi analiz ederseniz yaptığınız çalışmalardan o kadar iyi sonuçlar alırsınız. İnternet siteniz için önemli olan aranma hacimleri yüksek kelimeler bulmanız, aranma olmazsa bu anahtar kelimeler size fazlalıktan başka hiç bir şey olmayacak. Anahtar kelime analizi konusunda Google Anahtar Kelime Planlayıcı size oldukça fazla yarar sağlayacaktır. Ayrıca kullanışı oldukça basittir.

Google Anahtar Kelime planlayıcı çoğumuzun bildiği gibi Google Adwords reklamları için kullanılmakta fakat bizim bu analizlerimizde de ücretsiz olarak kullanabileceğimiz harika bir kaynaktır. Bu aracı kullanabilmek için Gmail uzantılı bir e-posta adresiniz olması gerekiyor.

Anahtar kelime analizi

https://adwords.google.com/KeywordPlanner?hl=tr bu adresten giriş yapabilirsiniz. Girdikten sonra karşınıza 3 adet seçenek çıkacak, bu seçeneklerden size uygun olanını seçerek anahtar kelime analizi gerçekleştirebilirsiniz.

Anahtar kelimenizi analiz ederken en çok dikkat etmeniz gereken anahtar kelimenin hacmidir. Dönemsel olarak anahtar kelimelerinizi inceleyebilir ve bunlara göre kendinize göre çalışmalarınızı ayarlayabilirsiniz. Bu kelime analizlerinde size sunulan ortalama aranma hacimlerin dönemlerine dikkat etmeniz gerekir. Size sunulan bu analiz sonucun da dönemleri iyi inceleyerek hedef kitlenizin hangi ay daha sık aramalar yapmış olduğunu görebilirsiniz.

Google Anlık Arama

Anahtar kelime analizi

Anahtar kelime analizi

Analiz yaptığınız anahtar kelime ile ilgili google sizlere öneriler sunar, bu öneriler google de aramalarda en çok geçenler diyebiliriz. Bu yüzden anahtar kelime analizi yaparken google önerilerini de kesinlikle göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Hatta anahtar kelimelerimizi bu şekilde seçerek listeler halinde hazırlayıp sonrasın da google kelime planlayıcı üzerinden kontrol ederek stratejiler üretebilirsiniz.

Google Trends

Bir diğer yardım alabileceğimiz araç ise Google Trends, tamamı ile ücretsiz ve herkese açık bir araçtır. Anahtar kelimeler ile ilgili durumları inceleyebilirsiniz. Bazı anahtar kelimeler mevsimsel değişiklikler gösterebiliyor. Bunları da burada detaylı bir şekilde görebilir ve kendi yapacağınız çalışmalara bu yol ile şekil verebilirsiniz.

google-trend-arama

Tatil anahtar kelimesinde gördüğünüz gibi dönemsel olarak iniş ve çıkışlar mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan ” Editörlük Nedir ” inceleyebilir görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.

01 Kasım 2016 144 okunma
Eray YETİŞTİREN

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İşlemleri

SEO (Arama motoru optimiza yonu) Türkçe ve İngilizce'de kı aca SEO olarak ifade edilmekte olan bu işlem, arama motoru optimiza yonları anlamını taşımaktadır Arama motorlarında, arama...

Makale Özgünlük Kontrolü

Makaleleriniz özgün mü Arama motorları içerik konu unda artık çok katı, özellikle Google aramalarda artık kaliteli ve güncel içerikler üreten internet itelerini ü t ıralara...

Seo Makale

Seo Makale ile ü t ıralara! Seo makale, arama motorlarına uygun olarak üretilmiş içeriklere denir Bir ürün veya hizmetiniz ile ilgili internet ite i açtınız Hedef kitlenizin izi...

YORUM YAP

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.